Mappa megosztása Linux és Windows operációs rendszerek között

Utolsó módosítás 1 év
szucsgyuriBeküldve 1 év
Tudom, hogy a témában rengeteg írás lelhető fel az interneten, de én arra gondoltam, hogy legyen már nekünk is egy „házi” bemutatónk itt a fórumon.

Amennyiben az otthoni hálózatunkon linuxos és windowsos gép is található, felmerülhet az igény a fájlok, mappák megosztására is a két rendszer között. Ennek egy egyszerű módját mutatom be az alábbiakban Linux Mint 20 és Windows 10 rendszereken.

A megosztáshoz telepíteni kell a Samba kiszolgálót – ha nem lenne fent alapból. Ez egyébként mindegyik Linux disztribúció tárolójában megtalálható. A Terminálba másold be:

sudo apt install samba

Létre kell hoznod egy Samba felhasználót, és meg kell adnod annak jelszavát. Ezeket ne felejtsd el, ezek lesznek a csatolandó mappa hitelesítési adatai. Csak létező Linux felhasználót adhasz meg a Sambának. Írd be a Terminálba:

sudo smbpasswd -a felhasználónév

i.imgur.com/3Rd6DQz.png
Mivel a gépen egyedüli felhasználó vagyok, a saját felhasználónevemet adtam meg.

Hozz létre egy megosztandó mappát (lehetőleg ne a root partíción). Példaként én létrehozok egy „közös” nevű mappát a Home partíciómon. Ennek az elérési útja /home/gyuri/közös lesz. Megoldható grafikus felületen is a Windowsnál megszokott módon. De én most a Terminált használom és beírom:

mkdir ~/közös

A továbbiakban szerkesztened kell a Samba konfigurációs fájlját. Mindenekelőtt csinálj az eredetiről egy biztonsági másolatot. A Terminálba írd be:

sudo mv /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.orig

A Terminálba másold be:

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Keresd meg a [global] részt. A workgroup = WORKGROUP alá másold be:
netbios name = Ide a számítógéped nevét kell beírnod. Ezt a Linux rendszer telepítéskor adtad meg. Amint a képen látod, nálam ez „gyuri-pc”. Ez nem egy lényeges dolog, ám így nem kell IP címekkel tökölni.
security = user Hitelesítés szükséges a felhasználó számára.
encrypt passwords = yes Jelszavak titkosítása a hálózaton.
acl allow execute always = yes A megosztott linuxos mappában lévő fájlok futtathatóvá/végrehajthatóvá válnak a kapcsolódó Windowson.
A „workgroup”-ról csak annyit, meg kell egyeznie a Windowson beállítottal. Ha ott nem nyúltál hozzá, itt se babráld.

i.imgur.com/1mmzZrh.png

Megvagy az alapbeállításokkal. Nézzük megosztás beállítását.
A megnyitott nano ablakban görgess a szöveg aljára.
A [] közé írd be a megosztás nevét. Amint a képen látható, nálam ez [samba]. Amúgy bármi lehet.
path = Ide a megosztandó mappa elérési útvonalát kell beírnod. Nálam ez „/home/gyuri/közös”.
valid users = Ide azt a nevet kell írnod, amit Samba felhasználónak megadtál. Ez nálam „gyuri”.
read only = no Nemcsak olvasható, hanem írható is lesz a megosztás.
writeable = yes Szintén az írhatóvá tételt szolgálja.
browseable = yes Engedélyezi a keresést a megosztott mappában.
map archive = no Nem változnak meg a fájl attribútumai, ha a fájlt a Windows alól módosítod.

i.imgur.com/hrVtnll.png

Ha ezzel megvagy, nyomj egy Ctrl+o-t majd Entert-t, végül Ctrl+x-et. Indítsd újra a Sambát. Terminál:

sudo service smbd restart

No de át is kéne engedni a tűzfalon a Sambát. Ez a jószág a következő portokat használja:
TCP 139: fájl- és nyomtatómegosztáshoz, valamint egyéb műveletekhez
TCP 445: NetBIOS nélküli CIFS port
UDP 137: NetBIOS hálózati böngészéshez
UDP 138: NetBIOS névszolgáltatáshoz
Tehát ezeket a bejövő portokat át kell engedi a tűzfalon. Az Ubuntun és származékain mi sem egyszerűbb, hiszen itt előre van konfigurálva a Samba. Bemásoljuk a Terminálba:

sudo ufw allow samba

A Samba testreszabását befejezted.

A Windowsra hálózati meghajtóként kerül csatolásra a Linuxon megosztott mappa. Ehhez nyisd meg a Fájlkezelőt, majd jobb klikk a „Hálózat” feliratra. A megjelenő ablakban katt a „Hálózati meghajtó csatlakoztatása...” feliratra.

i.imgur.com/XJUOBtw.png

Ebben az ablakban írod be a Samba konfigurációs fájljában általad már megadott netbios nevet és a megosztás nevét (a képen látható módon). Feltétlen pipáld ki a „Csatlakozás különböző hitelesítő adatokkal” előtti jelölőnyégyzetet. A többi gusztus kérdése. Katt a „Befejezés” gombra.

i.imgur.com/up9O1dL.png

A „Hálózati hitelesítő adatok megadása” című párbeszédpanelba beírod a Samba felhaszáló nevét és jelszavát. Okézd le.

i.imgur.com/kjFJ6KN.png

És az eredmény:

i.imgur.com/WB6rupo.png

Ezek eléggé minimalista beállítások, de szerintem elegendőek egy otthoni hálózaton történő megosztáshoz.
Végezetül - és figyelmeztetésként is - megjegyzem, ha Windows alól törölsz valamit a megosztott mappából, az nem kerül Lomtárba/Kukába, véglegesen törlődni fog.

Jelen írás botond munkáján alapszik.
bandi1969Beküldve 1 év
Köszönjük!WinkThumbs up
Te tudsz társalgásokat megtekinteni a fórumon.
Te nem tudsz témát indítani a fórumon.
Te nem tudsz hozzászólni ehhez a témához.
Te nem tudsz szavazást indítani a fórumon.
Te nem tudsz csatolmányokat feltölteni a fórumra.
Te nem tudsz csatolmányokat letölteni a fórumról.

Hirdetés

Hirdetés blokkolva!

A hirdetés blokkolva lett. Kérjük amennyiben teheted, támogass minket legalább annyival, hogy oldalunkon feloldod a reklámszűrőt. Mindez neked nem kerül semmibe, az oldal fennmaradásában viszont sokat segíthet. Köszönjük szépen!
Adatvédelmi irányelveink megváltoztak. Erről és a sütik használatáról itt olvashat

Online tagok: 3

kroy, Stjarna, dominooo
  • 5 Vendég
  • 113 Tagok ma
  • 2 Szülinapos
  • 20,348 Összes tag

MegaDance

A hirdetés blokkolva lett. Kérjük amennyiben teheted, támogass minket legalább annyival, hogy oldalunkon feloldod a reklámszűrőt. Mindez neked nem kerül semmibe, az oldal fennmaradásában viszont sokat segíthet. Köszönjük szépen!